Yhteystiedot

Kanslia Kuopion taidelukio Lumit

  • Koulusihteeri Päivi Jokikokko
    puh. 044 718 4583

Puistokoulu, Minna Canthin katu 45, 70110 Kuopio   (Virallinen postiosoite)

Yhteiskoulu, Minna Canthin katu 46, 70100 Kuopio

 

 

henkilöstön sähköposti: etunimi.sukunimi@opedu.kuopio.fi

Hallinto (Keskustan lukiokampus)

  • Rehtori Samuli laitinen
    puh. 044 718 4562
  • Virka-apulaisrehtori Heikki Huuhka
    puh. 044 718 1157
  • Virka-apulaisrehtori Päivi Kiiski
    puh. 044 718 4569
  • Apulaisrehtori Paavo Heiskanen
    puh. 044 718 4570

Henkilöstö (Kuopion taidelukio Lumit)

  • Opinto-ohjaaja Timo Kotilainen, 
    puh 044 718 4628
  • Opinto-ohjaaja Hetti Rytsy, 
    puh 044 718 4648
  • Opinto-ohjaaja Karoliina Nissinen, (jaksosta 2. alkaen)
    puh
  • Erityisopettaja Karoliina Snellman
    tavattavissa Puistokoululla tiistaisin, keskiviikkoisin ja torstaisin 
    puh. 044 718 1377, karoliina.snellman@opedu.kuopio.fi
  • Lukiopsykologi Tuulia Nicholls,
    puh. 044 718 4061, tuulia.nicholls@kuopio.fi
  • Koulukuraattori Sanna Pärssinen
    puh. 044 718 4214, sanna.parssinen@kuopio.fi
  • Kouluruokala tuotantovastaava Merja Ahonen
    puh. 044 426 0705
    merja.ahonen@servica.fi
  • Kiinteistönhoitaja
    puh. 044 426 0229
  • Siivooja
    puh. 044 426 1641

Opettajakunta (Kuopion taidelukio Lumit)

Opettajien sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@opedu.kuopio.fi

  • Björkbacka Kaisa, FM
    äidinkieli ja kirjallisuus,
    ryhmänohjaaja 18DEF (Y16)
    puh. 041 534 6612
  • Finnilä Markus, TM
    ev.-lut.uskonto
    ryhmänohjaaja 21C (P3)
  • Hahtala-Pirskanen Mari, FM
    ruotsi, englanti
    sähköposti: mari.hahtala@opedu.kuopio.fi
  • Heikkinen Kaisa, FM
    biologia, maantiede
    ryhmänohjaaja 20D (P5)
  • Heikkinen Ville, KM, MuM
    musiikkilinjan vastaava, bändit
    puh. 044 7181 402
  • Hilander Juha
    musiikki
  • Häkkinen Eerika, FM
    kemia, matematiikka
    Ryhmänohjaaja 19C (Y5)
    050 525 3335
  • Koistinen Mari, FM, MuM
    vokaalimusiikki, musiikkiteoria,
    musiikkitieto
    ryhmänohjaaja 18ABC (P10)
  • Korhonen Elmo, FM
    matematiikka
    ryhmänohjaaja 21D (Y6)
  • Kortelainen Heljä, FM
    äidinkieli ja kirjallisuus
    ryhmänohjaaja 21A (P8)
    puh. 040 538 6694
  • Kukila Maija, KM
    musiikki
  • Kuula Sannamaria, tanssitaiteen maisteri,
    nykytanssi, tanssitieto, koreografia
    puh. 044 718 4647
  • Lappalainen Olavi, FK
    matematiikka, fysiikka,
    tietotekniikka,
    Ryhmänohjaaja 20F (Y15)
    puh. 050 431 5800
  • Matilainen Timo, FM
    fysiikka, tietotekniikka, matematiikka
    Ryhmänohjaaja 19E(Y3)
  • Mäntylä Heli, TM
    psykologia, uskonto
    Ryhmänohjaaja 21F (P2)
  • Niko Noponen, VTT, TM
    filosofia ja ev.-lut.uskonto
    puh. 040 938 7248
    ryhmänohjaaja 19F (P7)
  • Pennanen Sari, LitM
    liikunta, terveystieto
    Ryhmänohjaaja 20C (Y13)
    puh. 040 761 4312
  • Pirinen Kerttu-Liisa, FM
    ilmaisutaito,
    puh. 044 718 4521
  • Raatikainen Touko, FM
    musiikki
    ryhmänohjaaja 21B (Lumit-sali)
  • Rautiainen, Jaakko, FT
    biologia, maantiede
    ryhmänohjaaja 19B (Y4)
    puh. 050 581 6077
  • Renvall Riitta, FL
    historia, yhteiskuntaoppi
    ryhmänohjaaja 20E (Y17)
    puh. 050 326 2677
  • Ruokonen Matti, FK
    englanti, ranska
    Ryhmänohjaaja 20A (Y18)
    puh. 050 556 1430
  • Räsänen Raija, FM
    ruotsi, englanti
    Ryhmänohjaaja 20B (P1)
  • Silvasti Katri, FM
    englanti
    ryhmänohjaaja 19D (P4)
  • Taskinen Tiia, FM
    historia, yhteiskuntaoppi
    ryhmänohjaaja 19A (P6)
  • Turunen Asta, FM
    äidinkieli ja kirjallisuus
  • Visuri Mirja, FM
    matematiikka
    ryhmänohjaaja 21E (Y14)

 Opettajat, joilla on toinen pääkoulu

  • Antikainen Elina
    äidinkieli
  • Kukila Maija
    musiikki
  • Juntunen Ulla
    saksa
    puh. 050 514 5105
  • Lyytinen Hanne, FK
    espanja
    puh. 050 330 0175
  • Muhonen Anne-Maria, TaM
    kuvataide
    puh. 044 031 2207
  • Mäkisalo Jutta
    italia
    puh. 050 537 1569
  • Räisänen Jaana, Tam, YTK
    kuvataide
    puh. 050 526 3637
  • Torkko Virva
    tanssiopettaja, baletti

Sivutoimiset taideopettajat:

  • Jukka Kolehmainen
    bassokitara
  • Jänkälä Jukka
    sähkökitara
  • Konttinen Aino
    viulu
  • Laakso Cecilia
    klassinen kitara
  • Pohjolainen Pauliina
    saksofoni
  • Hannu Hiltula
    saksofoni
  • Pekka Luomi
    rummut
  • Raekallio Antti
    kitara
  • Ritvanen Matti
    piano
  • Turunen Hanna
    huilu